Wózek biegowy kontra spacerówka. Czy jogging z wózkiem spacerowym jest możliwy?

Czy bieganie z dzieckiem umieszczonym w wózku spacerowym jest możliwe? Tak (jak wszystko)! Jednak warto pamiętać, że wózek spacerowy, jak sama nazwa wskazuje służy do spacerowania z dzieckiem. Bezpieczniejszym i o wiele wygodniejszym modelem, zarówno dla dziecka, jak i trenującego rodzica jest wózek biegowy. Dlaczego?

Jeżeli nie zabieracie wózka dziecięcego z malutkimi kołami na spacer po polskich górach, kierując się głównie bezpieczeństwem dziecka, nie zabierajcie też spacerówki (o ile producent nie zaleci inaczej!) na trening biegowy. Chociaż przebiegnięcie kilku metrów z dzieckiem w spacerówce jest możliwe, to zachowanie odpowiedniej stabilności podczas długiego biegu, odpowiedni rozkład kół, lekkość i opływowy kształt wózka, a nierzadko wyposażenie go w dodatkowe akcesoria sprawiają, że każdy trenujący rodzic, który chce zarazić swoje dziecko miłością do joggingu, powinien pomyśleć o zakupie wózka biegowego.

Stabilność wózka biegowego

Na stabilność wózków biegowych wpływa między innymi odpowiednie zawieszenie oraz sama konstrukcja wózka. Zapewnia ona odpowiednią przyczepność wózka do nawierzchni. Dla niektórych producentów spacerówek ważniejsze na przykład od dobrego zawieszenia są niewielkie wymiary i lekkość wózka lub możliwość jego szybkiego złożenia. Dlatego też nie każda spacerówka jest wyposażona w nieźle działające zawieszenie. Stabilny wózek biegowy podczas treningu gwarantuje bezpieczeństwo dziecku i ułatwia prowadzenie wózka.

Opływowy kształt wózka biegowego

Czy kiedykolwiek zwróciliście uwagę na kształt wózków biegowych? Popularne modele do joggingu, które bez trudu znajdziecie na rynku mają opływowy kształt, w przeciwieństwie do większości wózków spacerowych. Opływowy kształt wózka spodoba się tym rodzicom, którzy lubią rozwijać konkretne prędkości podczas biegu lub przygotowującym się do maratonu.

Koła w wózku biegowym

Koła w wózku dziecięcym najczęściej determinują to, jaką nawierzchnie wybierzemy podczas codziennego spaceru. Koła są również ważnym elementem wózka biegowego. Korzystając z utwardzonych nawierzchni, takich jak chodnik czy asfalt warto zastanowić się nad zakupem wózka biegowego z wąskimi kołami. Natomiast jeśli najczęściej trenujecie w parku lub jeszcze trudniejszym terenie warto zwrócić uwagę na wózki z grubymi kołami. Co więcej duże koła, z pewnością ułatwią Wam poruszanie się po wymagającej nawierzchni, na przykład po lesie. Oprócz tego istotną funkcją dla biegaczy będzie możliwość blokady przedniego koła w wózku, dzięki czemu wózek biegowy nie skręca podczas treningu, a jedzie prosto. Warto wiedzieć, że nie każda spacerówka posiada tego typu funkcję blokowania przedniego koła. Ciekawe jest to, że na rynku można znaleźć też wózki biegowe, których przednie koło jest na stałe „zablokowane”. Takie modele preferują między innymi zawodowi biegacze.

Wózek biegowy, dobry nie tylko do biegania

O ile radzimy zachować ostrożność, podczas uprawiania aktywności fizycznej z wykorzystaniem spacerówki, o tyle przypominamy, że wózki biegowe można wykorzystać nie tylko do biegania, ale też codziennych spacerów z dzieckiem. Co więcej, niektóre wózki biegowe, w tym wielofunkcyjny wózek dziecięcy Cybex Zeno, można wykorzystać także podczas treningu z nartami biegowymi, dzięki zestawowi narciarskiemu lub wykorzystać go podczas jazdy na rowerze. https://www.youtube.com/watch?v=7T6wXfVes2Q&t=804s https://www.youtube.com/watch?v=O_76AZKMerg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *